קיבוע

כיצד תשמור את שינייך ישרות לאורך זמן?

כאשר החלק הפעיל של הטיפול הסתיים והשיניים והלסתות הגיעו למצב אליו תוכנן או למקום האופטימאלי ביותר האפשרי, המטופל מתחיל את  שלב הרטנציה (אחזקה ושימור). האורתודנט יבחר את האמצעים הדרושים על למנוע תזוזת שיניים ולסתות (במידה והמתרפא/ה עדיין בתקופת גדילה- גיל העשרה). ישנם מגון רב של מכשירים אורתודונטים המשמשים לרטנציה, חלקם  ניידים הנשלפים מן הפה וחלקם קבועים המודבקים לשיניים. יש לזכור כי שיניים נוטות לזוז כל ימי חיינו בגלל כוחות הפועלים עליהן (כגון לעיסה בליעה ודיבור) וכן עקב החלשות העצם התומכת בהן (מחלות חניכיים). בנוסף, ישנם גם כוחות נוספים הפועלים לעיתים על השיניים כגון לשון הנדחפת קדימה בכל בליעה ("דחיפת לשון") הגורמים לחוסר יציבות התוצאה האורתודונטית. הרופא/ה בוחר/ת את סוג הקיבוע ואת משך התקופה בה יש להרכיב אותו לפי חומרת הבעיה ומגוון הכוחות הפועלים על השיניים ולכן אין מקרה אחד דומה לשני. לעיתים, יש אף צורך בהרכבת רטיינר (פלטה לרטנציה-אחזקה) למשך מספר רב של שנים ואף לכל החיים.יש להקפיד על הוראות הרופא/ה ולבוא למעקב תקופתי שכן חוסר הקפדה יביא כמעט בוודאות לנסיגה בתוצאות הטיפול האורתודונטי.
ישנם שני סוגי קיבוע עיקריים:

קיבוע מודבק:

הקיבוע המודבק עשוי לרוב מחוט מתכתי ומותאם לצורת השיניים והוא כולל את ששת השיניים הקדמיות. החוט מודבק בד"כ לצד הפנימי של השיניים ומחבר בינם ועל ידי כך מונע את תזוזתם. יתרונו הוא בכך שאינו כרוך בשיתוף פעולה של המתרפא/ה והוא מבטיח את יציבות התוצאה. חסרונו הוא שהוא עלול להישבר עם השנים, לצבור שאריות מזון ואבנית ויש צורך בהורדתו בזמן טיפולים בשיניים אליו הוא מחובר. כאשר קיבוע מתנתק יש לבדוק מהן הסיבות שגרמו לכך ולעיתים אין אפשרות להדביק קיבוע חדש בגלל שינויים בסגר של המטופל.  יש להקפיד היטב על ניקוי השיניים סביב הקיבוע. רובד ואבנית עלולים להצטבר מתחת לחוט המודבק  ולגרום לדלקות חניכיים. לניקוי יעיל יש להשתמש בעזרים נוספים למברשת השיניים כגון חוט וקיסמים דנטלים מיוחדים. הסבר והדרכה יינתנו במרפאה. יש להקפיד על ביקור אצל שיננית אחת לארבעה חודשים ובמהלך הטיפול יש לוודא שהקיבוע מודבק היטב ואינו רופף וזקוק לתיקון.

פלטה נשלפת:

האורתודונט ישלב לרוב גם קיבוע נייד מסוג קשתית שקופה או פלטה מאקריל שישמרו לא רק על השיניים הקדמיות אלא על צורת הקשת כולה. השילוב בין הפלטה הנשלפת והקיבוע המודבק יתנו מענה לשימור מיטבי של התוצאה האורתודונטית. הרופא מחליט בהתאם לכל מקרה ומקרה מה התדירות המומלצת להרכבת הקיבוע הנייד אולם יש לזכור שהפסקה של הרכבת הפלטות ללא התייעצות עם הרופא עשויה להביא לנסיגה לא מבוקרת של התוצאה האורתודונטית ולתנועת שיניים חזרה לעמדתן המקורית לפני הטיפול.

סרטון:

קיבוע 1 (640x371)

הנני מעוניין/ת להירשם לניוזלטר לקבלת טיפים

דילוג לתוכן