סמכים ממתכת

סמכים בוקלים (סמכים המודבקים על גבי החלק החיצוני של השיניים)

סמכים בוקלים המודבקים על המשטחים החיצוניים של השיניים מחולקים למספר סוגים: סמכים ממתכת (עם או בלי גומיות) וסמכים שקופים.

הטיפול האורתודונטי המודרני משלב כיום טכנולוגיות חדשניות לייצור סמכים בעלי יכולת להזזת השיניים בצורה מדויקת ומתוכננת מראש. ישנם סמכים מתקדמים בהם יש מרשם שונה ומיוחד לכל שן ושן – שעוזר להזזת השן במהירות ובדיוק מרבי למקום הרצוי. ישנם גם סמכים מותאמים אישית המיוצרים על ידי תכנות תלת ממד והם מתוכנתים להזזת השן למקום הרצוי שלה ברמת דיוק שלא היתה ידועה עד לפני שנים לא רבות.

מבנה הסמכים מאפשר להפעיל לחץ עדין ומינימאלי על השיניים. לחץ זה גורם לתנועת שיניים מכוונת לפי תכנון מראש ולתוצאות מהירות וטובות.

ישנם סמכים עם קשירה עצמית self ligating המבטלים את הצורך בגומיות לחיבור החוט לסמך ומאפשרים שימוש בכוחות מינימאליים להזזת השיניים כמעט ללא חיכוך.

בשלבי הטיפול הראשוניים, החוט שמורכב על גבי הסמכים הינו דק ובעל חת עגול והוא מאפשר תזוזה מהירה במינימום של חיכוך וכאב.
בהמשך הטיפול, נעבור לחוטים עבים יותר בעלי חתך מרובע וממתכות בדרגת גמישות שונה והם מפעילים כוחות מדודים ומתוכננים להשלמת התזוזה של השיניים למקומן הרצוי.

ישנם סמכים ממתכת בהם החוט המזיז את השיניים נקשר לסמך באמצעות גומיות. יש צורך בהחלפת הגומיות לעיתים קרובות בגלל הנטיה שלהם לצבור לכלוך ולאבד מיכולת האחיזה של החוט בעומק החריץ.

ישנם סמכים שקופים, מפלסטיק או חרסינה בטכניקת הקשירה העצמית או בעזרת גומיות – אשר עוזרים "להעלמת" נוכחות הסמכים ככל האפשר ולהגביר את האסתטיקה של המטופל במהלך הטיפול.

הסמכים השקופים מתחלקים לסמכים מפלסטיק מחוזק (בעלי מקדם שחיקה גבוה ולכן לא יכולים לשמש לטיפולים ארוכים) וסמכים מחרסינה (סמכים חזקים שאינם מומלצים במקרים בהם הזגוגית אינה חזקה מספיק כמו אצל חלק מבני הנוער).

סרטון תהליך הדבקת הסמכים:

 

הנני מעוניין/ת להירשם לניוזלטר לקבלת טיפים

דילוג לתוכן