אורתודונטיה לילדים

באיזה גיל מומלץ לבצע טיפול אורתודונטי?
התשובה לשאלה זו הינה מורכבת ואינה חד משמעית. ישנם מקרים רבים בהם יש להתחיל את הטיפול בגיל צעיר ואף צעיר מאד (גיל 5 למשל) ויש מקרים בהם מומלץ לחכות על לסיום החלפת השיניים ולעיתים אף לסיום הגדילה (בסביבות גיל 18-20) לפני תחילת הטיפול. לכן, יש לבוא לייעוץ אצל מומחה ליישור שיניים בגיל צעיר ולא יאוחר מגיל 7.

מהם הגורמים המשפיעים על בחירת עיתוי רצוי לטיפול האורתודונטי?
עקרונית ניתן לבצע טיפול אורתודונטי בכל גיל, כל עוד יש שיניים ומצב האחיזה שלהן תקין. אולם השפעה על גדילת הלסתות אפשרית רק כאשר המתרפא גדל. שלבי ההתפתחות של הלסתות עוקבים באופן כללי אחרי שלבי ההתפתחות של השלד כולו. חשוב לציין כי תקופת סיום הגדילה שונה בין בנים לבנות ושונה בין מטופל/ת אחד לשני/ה. יתרה מכך, גורמים פסיכולוגיים כמו הבגרות הנפשית של המטופל, מוטיבציה ועוד חשובים לשם השגת שיתוף הפעולה הנחוץ מהמטופל ועל כן הם ישפיעו גם על עיתוי הטיפול.

להלן פירוט שלבי ההתפתחות של מערכת השיניים ואפשרויות ההתערבות האורתודונטית. חשוב לזכור כי הגילים המובאים להלן הם גילים ממוצעים ואינם מתחשבים בשונות הטבעית הקיימת בקרב המטופלים.

א. משנן נשיר (גילים 3-5.5 שנים) הכולל שיניים נשירות בלבד.
בגילים צעירים אלה מטפלים בבעיות העלולות להסתבך עם הזמן, תפקודים לקויים, הרגלים וכו'. דוגמא: סטייה של הלסת התחתונה מהמרכז בעת סגירה, לשון קשורה ועוד. הטיפול האורתודונטי בגיל צעיר זה מותנה בשיתוף פעולה של המתרפא שלעתים קשה להשגה בשלב זה. במידה והטיפול ניתן, הוא מהווה לרוב שלב ראשון בטיפול דו שלבי, כשהשלב השני יבוא בגילים 11-13.

ב. משנן מעורב (5.5-11 שנים) הכולל שיניים נשירות וקבועות.
בגיל זה ניתן להתערב במצבים של סטית הלסת התחתונה כנ"ל, מצבים של בליטה חמורה של השיניים העליונות המעמידה אותן בסכנת שבירה, בליטה יחסית של הלסת התחתונה שאינה חמורה ביותר ואינה דורשת התערבות כירורגית בעתיד, חותכות כלואות וכדומה. הגדילה המתרחשת בתקופה זו מועילה למאמצי הטיפול לרוב. יש לזכור כי טיפולים הניתנים בשלב זה גם הם מהווים לרוב שלב ראשון בטיפול דו-שלבי.

ג. משנן קבוע צעיר (12-14 שנים) הכולל שיניים קבועות (פרט לשיני בינה).
בתקופה זו גדילת הגוף והלסתות מהירה יחסית (במיוחד אצל בנים, אצל בנות הגדילה המואצת עשויה לחול קודם לכן), ולכן ניתן להשפיע על הגדילה של הלסתות וגם למקם נכון את השיניים הקבועות. רוב הטיפולים האורתודונטים ניתנים בגילים אלה.

ד. משנן בוגר.

בשלב זה מטופלים כל ליקויי הסגר השונים כולל בעיות בהתאמה של הלסתות אחת לשנייה. כמו כן, בגיל זה נעשים טיפולים המשולבים עם תחומים נוספים כמו שיקום הפה, טיפולי חניכיים, שתלים ועוד.

במצבים מיוחדים ניתן טיפול ע"י אורתודונט בתקופות אחרות מאלה שמנינו למעלה. למשל תינוקות שנולדים עם שסע בחיך מקבלים פלטה להאכלה המהווה אמצעי טיפול טרום ניתוחי. לעתים, יש גם מקום להכוונה לבקיעה כמו כן, בגיל זה ניתן לבצע טיפולים המשולבים בתזוזת לסתות הן על ידי שינוי תהליכי גדילה, שינוי מיקום הלסת ושינוי של עמדת הלסתות באמצעות ניתוחים כירורגיים.

הנני מעוניין/ת להירשם לניוזלטר לקבלת טיפים

דילוג לתוכן